Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aeroklub Łódzki im. kpt. pil. Franciszka Żwirki

Linka
Linka
W sobotę, 18 lipca wybrałam się do Aeroklubu Łódzkiego mieszczącego się przy ul. Gen. St. Maczka 36 na spotkanie z Prezesem Zarządu panem Krzysztofem Chmielą, który przybliżył mi działalność Klubu i opowiedział o swojej pasji, jaką jest latanie.

Krzysztof Chmiela jest lekarzem, a od 33  lat także zapalonym spadochroniarzem. W  Klubie pełni również funkcję instruktora szybowcowego.

Aeroklub Łódzki powstał, początkowo jako Łódzki Klub Lotniczy, w 1929 roku z inicjatywy małej grupki entuzjastów lotnictwa. Pierwsze lata działalności były trudne  - brakowało sprzętu i kompetentnej kadry. Klub nie posiadał żadnego samolotu ani też wyszkolonego pilota.

Obecnie Aeroklub oferuje zarówno kursy komercyjne jak i usługi lotnicze. Do dyspozycji są samoloty typu Cessna 150, Cessna 152, An-2, PZL-101 "Gawron", PZL-104 "Wilga" oraz szybowce "Bocian", "Puchacz", "Junior", "Pirat" i "Jantar".

W Klubie działają również sekcje spadochronowa, modelarska i motolotniowa. Największym marzeniem Zarządu jest, żeby do klubu trafiało jak najwięcej młodych ludzi, chcących uprawiać sporty lotnicze.

Obecnie w różnych sekcjach Aeroklubu Łódzkiego im. kpt. pil. Franciszka Żwirki jest około 200 członków. Wśród nich jest kilkunastu prawdziwych zapaleńców. W łódzkiej sekcji działa kilka kobiet.

Niewątpliwie Kadra instruktorska AŁ posiada wypróbowanych i doświadczonych łódzkich lotników m.in. ośmiokrotnego Mistrza Świata w lataniu precyzyjnym, pana Ryszarda Michalskiego, który jest Dyrektorem do spraw szkolenia Aeroklubu Polskiego. W klubie pełni on obowiązki Szefa Instruktorów Szkolenia Praktycznego CFI (Chief Flight Instructor), a także instruktora samolotowego, szybowcowego. Szefem Wyszkolenia jest pan Marek Czuszke (instruktor samolotowy/szybowcowy) obecny Dyrektor, z kolei Szefem Modelarni - pan Witold Jagielski. Poza tym AŁ posiada wielu członków nieetatowych (w większości posiadają licencje zawodowe, wykonują inne zawody), ale łączy ich wspólna pasja: latanie! Jest to bowiem  nie tylko spokój, cisza, romantyzm, wszystko podparte jest nauką, fizyką. Sporty lotnicze uczą odpowiedzialności.

Przekształcenie lotniska w Łodzi z Aeroklubowego na Lotnisko Komunikacyjne spowodowało komplikacje. Łódź stała się portem międzynarodowym, co utrudnia działalność sportową. Tym samym została utworzona Strefa Kontrolowana Lotniska.

Aeroklub Łódzki wraz z Polskim Towarzystwem Osób Niepełnosprawnych zorganizował do tej pory dwa Pikniki Lotnicze, którym przyświecała idea ,,Bądźmy razem”. Zeszłoroczna impreza okazała się dużym sukcesem, w której udział wzięło około 3 tysięcy osób, w tym: dzieci, młodzież oraz osoby niepełnosprawne. Zarząd i oganizatorzy chcą powtórzyć ten sukces. Mają do zaproponowania wiele interesujących atrakcji, nie tylko powietrznych. Tego typu impreza to nie tylko zabawa, ale także integracja.

W tym roku Aeroklub będzie obchodził osiemdziesięciolecie swojej działalności. Z tej okazji życzę całej kadrze, ale również wszystkim lotnikom i sympatykom lotnictwa dalszych sukcesów zarówno w powietrzu, jak i na lądzie!

Rozmawiała Ewelina Sitarek. MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto