Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

85. rocznica kolekcji "a.r." w Muzeum Sztuki w Łodzi

Darek Matyjaszczyk
Atlas nowoczesności wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi
Atlas nowoczesności wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi P. Tomczyk
Muzeum Sztuki w Łodzi to obecnie jedyne w Polsce muzeum posiadające tak bogate zbiory światowej sztuki XX i XXI wieku. Wszystko zaczęło się 85 lat temu od grupy a.r. i stworzonej przez nią kolekcji sztuki nowoczesnej.

Historia Muzeum Sztuki w Łodzi jest nierozerwalnie związana z kolekcją stworzoną przez grupę „a.r.”. W Łodzi na przełomie lat 20. i 30. kilku radykalnych twórców awangardowych - z Władysławem Strzemińskim na czele - rozpoczęło akcję gromadzenia dzieł najważniejszych artystów owego czasu z myślą o udostępnieniu prac polskiej publiczności. Akcja ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ówczesnych artystów tworzących europejską awangardę.

Swoje dzieła ofiarowali grupie a.r. tacy artyści jak: Fernand Léger, Max Ernst, Hans Arp czy Kurt Schwitters. Do kolekcji trafiły prace najbardziej postępowych przedstawicieli ówczesnej awangardy, których nazwiska dopiero kilka lat później weszły do kanonu współczesności.

Projekt grupy „a.r.”, aby utworzyć i udostępnić polskim widzom Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej, miał nikłe szanse powodzenia ze względu na czynniki ekonomiczne, instytucjonalne, kulturowe oraz społeczne. Zgromadzone dzieła wyprzedzały o kilkadziesiąt lat upodobania publiczności, a jej utworzenie było na owe czasy zjawiskiem wyjątkowym na skalę światową.

Kolekcja Sztuki powstała dzięki zapałowi, poświęceniu i międzynarodowym kontaktom zaledwie pięciu członków grupy „a.r.”: artystów - Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Henryka Stażewskiego oraz poetów - Juliana Przybosia i Jana Brzękowskiego.

Wyjątkowo otwarta okazała się postawa ówczesnych władz miejskich Łodzi, które, mimo pewnych obaw, zdecydowały o włączeniu rewolucyjnej w owym czasie kolekcji do powstającego właśnie miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów, z siedzibą przy Placu Wolności 1, otwartego w 1930 roku.

Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”, reprezentująca głównie kierunki takie jak: kubizm, futuryzm, konstruktywizm, puryzm, neoplastycyzm i surrealizm, została udostępniona publiczności 15 lutego 1931 roku. Kolekcja jest od 85. lat konsekwentnie poszerzana o międzynarodową sztukę nowoczesną i współczesną.

Spotkanie i dyskusja wokół Monografii Muzeum Sztuki w Łodzi zatytułowane „Historia muzeum. Bagaż czy zasób?” odbędzie się we wtorek (16 lutego) w ms2 przy ulicy Ogrodowej 19. Początek o godzinie 18.

„Monografia” to dwutomowe wydawnictwo dotyczące nie tylko historii instytucji, ale również zmieniających się koncepcji funkcjonowania muzeum. 85. rocznica inauguracji kolekcji grupy „a.r.” jest okazją do dyskusji i namysłu nad ideami, które zapoczątkowały projekt powstania łódzkiej kolekcji sztuki współczesnej oraz nad samym Muzeum Sztuki w Łodzi. Na tej instytucji spoczywa powinność pracy związanej z aktualizacją idei dotyczących roli sztuki i muzeum.

Uczestnikami panelu będą: Waldemar Baraniewski, Jacek Ojrzyński, Józef Robakowski, Joanna Sokołowska oraz Jarosław Suchan. Spotkanie poprowadzi Daniel Muzyczuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 85. rocznica kolekcji "a.r." w Muzeum Sztuki w Łodzi - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto