Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 Nadziei Łodzi: Adam Kszczot - talent i trening to nie wszystko

Redakcja
Urodził się w Opocznie, ale związany jest z Łodzią. Tutaj studiuje i trenuje. Adam Kszczot, bo o nim mowa, to zawodnik RKS-u, lekkoatleta, medalista Mistrzostw Świata i Europy na 800 m oraz kolejny kandydat w naszym plebiscycie "7 Nadziei Łodzi".

Poważniej zaczął biegać w gimnazjum, ale treningi rozpoczął dopiero w liceum. Rozważał powrót do rodzinnego Opoczna, ale został w Łodzi. Tutaj trenuje już 5,5 roku w RKS-ie Łódź [Rudzki Klub Sportowy - red.] i cały czas się rozwija, osiągając przy tym różne sukcesy w biegu na 800 metrów.

Adam Kszczot był m.in. brązowym medalistą Mistrzostw Europy juniorów w 2007 roku, złotym medalistą Młodzieżowe mistrzostwa Europy w 2009, a w 2010 roku brązowym medalistą Halowych Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. - Najbardziej cenię właśnie zeszłoroczne sukcesy - przyznaje lekkoatleta.

Kszczot podkreśla, że zdobywanie laurów w takiej dyscyplinie, jaką on uprawia nie jest łatwe. - Jest to sport indywidualne, więc nie ma możliwości, żeby koledzy z drużyny zniwelowali mój słabszy występ - nie ukrywa biegacz. Zawodnik RKS-u przyznaje też, że do osiągania sukcesów nie wystarczy tylko trening. - 10-15 procent to talent, 30% trener, a do tego jeszcze warunki do ćwiczeń, szczęście - wylicza. Dla Kszczota, który studiuje na Politechnice Łódzkiej, ważne jest także wsparcie na uczelni. Średniodystansowiec ma indywidualny tok nauczania, co niewątpliwie mu pomaga.

Najbliższe tygodnie Adam Kszczot spędzi na zgrupowaniu w RPA, gdzie będzie się przygotowywał do Halowych Mistrzostw Europy, jakie zostaną rozegrane w marcu w Paryżu. Celem na nich będzie podium, a w międzyczasie lekkoatleta będzie także startował w mityngach, m.in. w Dusseldorfie. To tylko najbliższe plany, a jaką Kszczot widzi przyszłość dla Łodzi i jakie są jej mocne strony?



- Co jest największym atutem naszego miasta i jak skutecznie powinniśmy go wykorzystać?

- Atutem mogą być obiekty lekkoatletyczne, które są modernizowane w naszym mieście, szczególnie hala na RKS-ie. Jeśli będą dalsze renowacje, to może to być w niedługim czasie obiekt, na który mogą odbywać się nawet zgrupowania kadry lekkoatletycznej.

- Jaka jest Twoim zdaniem recepta, by młodzi ludzie chętnie wiązali swoją przyszłość z Łodzią?

- Mamy świetne uczelnie, rozpoznawalne na świecie. Dobrym pomysłem jest łączenie sportu z nauką. Przydałoby się też na pewno więcej promocji dla młodych ludzi, którzy osiągają sukcesy. Nie można też zapomnieć o Atlas Arenie, w której odbywają się zarówno zawody sportowe, jak i imprezy kulturalne. I takie połączenie - sport z kulturą i nauką, o której wcześniej wspominałem, jest dużą szansą dla naszego miasta.

- Jak będzie wyglądała Twoim zdaniem Łódź za 20 lat?

- Mam nadzieję, że rozwinie się architektura, przybędzie uczelni i liczę na to, że będzie to jedne z najlepszych miast w Polsce. Do tego marzy mi się, żeby Łódź stała się potęgą lekkoatletyczną. Tak bym widział nasze miasto za 20 lat.

Tekst opracowali Anna Wójcik i Robert Zwoliński

Zobacz pozostałych nominowanych kandydatów w plebiscycie "7 Nadziei Łodzi"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto