W Manufakturze trwają ostatnie przygotowania do dwudniowych obchodów jej szóstych urodzin. Przez cały weekend (19 i 20 maja) nie zabraknie wrażeń dla miłośników dobrej muzyki, spektakularnych widowisk i teatru ulicznego. Będą też propozycje dla najmłodszych i dla łowców cenowych okazji.

Teatralne wspomnienie. Manufaktura wczoraj i dziś


Robotnicy obsługujący krosna, kobiety przy wrzecionach, magazynierzy przekładający bele materiału i sam właściciel fabryki doglądający pracowników. Tak w XIX wieku wyglądało miejsce, w którym dziś jest Manufaktura. Można się o tym przekonać w urodzinową sobotę (19 maja) podczas fascynującej podróży w czasie. Ustawiony na rynku labirynt wspomnień przeniesie gości Manufaktury do czasów, gdy w fabryce Izraela Poznańskiego słychać było charakterystyczny rytmiczny śpiew krosien.

Manufaktura kończy sześć lat i zaprasza do wspólnego wspominania. Inspiracją artystyczną dla instalacji teatralnej „Manufaktura wczoraj” jest kultowy film Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”. Nietypowy ruch, gra aktorska, urozmaicona akcja, a także sugestywne kostiumy i rekwizyty w połączeniu ze starymi zdjęciami i klimatyczną muzyką stworzą niepowtarzalne, intrygujące widowisko. Na rynku Manufaktury zbudowany zostanie labirynt wspomnień do którego zapraszani będą widzowie. Początek pierwszej nostalgicznej podróży o godz. 12.00, ale nietypowy spektakl wystawiany będzie co godzinę aż do 18.00. Wewnątrz labiryntu aktorzy-mimowie w epokowych kostiumach przedstawią scenki rodzajowe nawiązujące do działalności fabryki i życia mieszkańców miasta. Pojawią się postaci z minionej epoki: targujący się kupcy, pracownik mieszający farby czy krawiec projektujący strój dla eleganckiej damy. Nie może też zabraknąć samego właściciela imperium ubranego w elegancki surdut i cylinder - Izraela Poznańskiego.

Performerzy ustawieni na podestach na tle czarno-białych zdjęć poruszać się będą ruchem marionetkowym tak, że całość stworzy niesamowite wrażenie żywej rzeźby lub zatrzymanego kadru z filmu. Połączenie wystawy zdjęć dawnej fabryki z działaniami teatru, zaskoczy gości Manufaktury tworząc trójwymiarowy, archiwalny, a przy tym żywy obraz. Obraz wspomnień dawnego imperium Izraela Kalmanowicza Poznańskiego.

Podniebna sobota w stylu klasycznym


W czasie urodzin Manufaktury łodzianie przekonają się jak brzmi „Highway to Hell” AC/DC rozpisane na czterdziestoosobową orkiestrę. Po koncercie przyjdzie czas na magiczny spektakl brytyjskiej grupy The Dream Engine „Podniebna balerina”.

Główny program artystyczny sobotniego wieczoru rozpocznie się o godzinie 20.00, kiedy na scenę wejdzie czterdziestosobowa orkiestra. SCHERZO Festival Orchestra znana jest publiczności z takich programów telewizyjnych i estradowych jak „Z batutą i humorem” czy “Strauss Gala”. W czasie sobotniego koncertu w jej repertuarze, znajdą się nie tylko wykonania znanych klasycznych motywów z „Upiora w operze”, czy „Skrzypka na dachu”, ale również przeboje muzyki rozrywkowej takie jak „Don't Stop Me Now” grupy Queen, czy „YMCA” Village People, a nawet utwory takich grup jak AC/DC czy Metallica. „Highway to Hell” czy „Nothing Else Matters” w wykonaniu Scherzo Festival Orchestra mogą być dla wielu zaskoczeniem. Muzyka wykonywana przez orkiestrę stanie się również tłem dla rozpoczynającego się po zmierzchu niezwykłego widowiska łączącego światło, dźwięk i podniebną prezentację teatralną grupy The Dream Engine, która po raz pierwszy wystąpi w Polsce.

Projekt „The Dream Engine” powstał w 1995 roku by realizować niespotykane, unikalne instalacje i przedstawienia powietrzne. Spektakularne podniebne wydarzenia tworzone są przy udziale performerów w specjalnie do tych celów wybranych miejscach. Niezwykłą atmosferę przedstawień tworzy odpowiedni dobór artystów, światła i muzyki. Dzięki połączeniu tych elementów z budowaniem iluzji lewitacji powstaje cudowny, zaskakujący obraz. Przekraczające granice wyobraźni przedstawienia „The Dream Engine” stają się od lat główną atrakcją międzynarodowych imprez. Po Dubaju, Melbourne czy Wenecji, przyszedł czas na Łódź.

Kayah na dobry wieczór - muzyczna niedziela


Kayah to niekwestionowana gwiazda polskiej sceny rozrywkowej i to właśnie ona będzie gwiazdą urodzinowej niedzieli. Początek koncertu o godzinie 18.30.
Kayah, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i współwłaścicielka firmy fonograficznej, od 17 lat zaskakuje intrygującymi projektami muzycznymi, które z miejsca zdobywają status platynowych płyt. Swój debiutancki album „Kamień” wydała w 1995 roku, ale największą sławę przyniosła jej współpraca z Goranem Bregovicem i hity takie jak Prawy do lewego, Śpij kochanie, śpij czy Nie ma ciebie. W 2006 roku artystka jako pierwsza z Europy Środkowo - Wschodniej została zaproszona do współpracy w ramach prestiżowego cyklu „MTV Unplugged”. Od dwóch lat wokalistkę można oglądać jako jurorkę w programie The Voice of Poland. Największe przeboje Kayah to Za późno, Testosteron, Jak skała, Na językach, Supermenka oraz Embarcação w duecie z Cesarią Evorą. Niektóre z nich usłyszymy z pewnością w czasie niedzielnego koncertu. Zanim jednak artystka pojawi się na scenie urodzinowi goście Manufaktury będą mogli przypomnieć sobie łódzki zespół Sherwood, który po reaktywacji mocno powraca na scenę. Koncert „Sherwood i inni” rozpocznie się już w samo południe.

Rabaty na urodziny


Manufaktura obchodzi 6 urodziny, ale zamiast dostawać, rozdaje prezenty w postaci atrakcyjnych rabatów. Do zniżek w wybranych butikach uprawniać będzie rubel Poznańskiego czyli urodzinowy kupon. Każdy, kto chce go mieć powinien odszukać na rynku charakterystyczne postaci w strojach z XIX wieku.

W urodziny Manufaktury 19 i 20 maja warto wybrać się na zakupy. Z rublami Poznańskiego można je zrobić dużo taniej niż zwykle, bo do urodzinowej promocji przyłączyło się wiele marek. Postaci z XIX wieku rozdające ruble Poznańskiego będzie można spotkać na rynku Manufaktury w okolicy instalacji teatralnej, będącej labiryntem wspomnień. Ruble-kupony uprawniające do zniżek ważne są tylko 19 i 20 maja.

Na poszukujących jeansów nie lada niespodzianka czeka w sklepie Big Star- tam przy zakupach za 300 zł dostać można aż 100 zł rabatu. Warto też zajrzeć do Pepe Jeans gdzie 1 rzecz można kupić 20 % taniej, 2- 30%, a 3 nawet 50% taniej.

Maj to odpowiedni moment żeby pomyśleć o wakacjach. Podczas lata przydadzą się dobre okulary przeciwsłoneczne i kostium kąpielowy. I tu naprzeciw wychodzi Paris Optique, który oferuje 30 % zniżkę na nową kolekcję słoneczną. Kappahl natomiast, o 20% obniża cenę na wszystkie kostiumy kąpielowe. Panie odwiedzić mogą butiki Molton i Caterina, gdzie odzież z kolekcji wiosna/lato 2012 kupimy 30% taniej. Rabaty 20% oferują też Aryton, C&A, Coccinelle, Jacqueline Riu, S. Oliver, Swarovski czy Villa Italia. Dobrą wiadomością dla panów będzie 30 % zniżka na kolekcję męską w butiku Vagabond i 20% rabatu na kolekcję wiosna/lato w Vistuli oraz Wólczance.

Na urodzinowe rabaty dla gości Manufaktury zdecydowały się też restauracje. W Anatewce, Bon Apetit oraz restauracji Delight w hotelu Andels zjeść można 10% taniej a Bierhalle w godz. 12-17 oferuje 20% zniżki. Także Sioux i Ganesh proponują ceny niższe o 20%. Wszyscy zmęczenie zakupami mogą odetchnąć i poszukać kulturalnej lub edukacyjnej rozrywki. Teatr Mały w Manufakturze 19 maja proponuje 50% rabatu na spektakl Romans z Czechowem wystawiany o godz. 19:15 lub dzień później na Emigrantów o godz. 18:15. Trzeba się jednak śpieszyć, bo bilety ze zniżką przeznaczone są dla pierwszych 50 osób, które pojawią się w Małym z rublem. Jeśli się nie uda, można wybrać się do Experymentarium i tam z 20% zniżką obejrzeć stałą wystawę.

Wesołe miasteczko dla każdego


Wirujący Hully Gully i Loop dla dorosłych szukających wrażeń, dla najmłodszych bezpieczne, poruszające się po szynach biedronki i kolorowe dinusie. Urodzinowy lunapark na rynku czynny będzie 19 i 20 maja w godzinach 10:00-22:00, a Manufaktura rozda dwa tysiące biletów.
Wesołe miasteczko stanie na rynku Manufaktury w okolicy liter i w Alei Dobrego Smaku. Organizatorzy przygotowali atrakcje dla dużych i małych urodzinowych gości. Dla poszukiwaczy adrenaliny doskonałym pomysłem będzie przejażdżka rollercoasterem Loop, który wjeżdża na wysokość około 25 metrów. Tym, którzy nie szukają aż tak ekstremalnych wrażeń, ale lubią dreszczyk emocji powinien spodobać się Hully Gully - wirujący talerz, który unosi się cztery metry nad ziemię i mieści nawet 20 osób. Przy odrobinie szczęścia bilet na jeden przejazd na wybranej karuzeli będzie można zdobyć podczas spaceru po rynku Manufaktury. Karuzelowego szaleństwa będą mogli spróbować także najmłodsi. Dzieciaki bez obaw przejadą się w poruszającej się wolno po torach biedronce i wsiądą do łagodnie obracających się kolorowych gondoli z dinozaurami. Na wesołe zabawy i skakanie do woli będzie też można pozwolić pociechom w dmuchanym „Warzywniaku” i na zjeżdżalni. Z okazji swoich urodzin Manufaktura ufundowała dwa tysiące pojedynczych biletów, upoważniających do skorzystania z jednej z atrakcji wesołego miasteczka. Będą one rozdawane i w sobotę i w niedzielę na rynku oraz w Punkcie Informacyjnym w galerii handlowej Manufaktury.

Noc Muzeów u Poznańskiego


Izrael Poznański byłby pewnie dumny wiedząc, że w zrewitalizowanych budynkach jego dawnego imperium mieszczą się dziś aż trzy muzea. Wszystkie one zapraszają łodzian na niezwykłą Noc Muzeów.

Nocną wycieczkę po muzeach warto rozpocząć od zwiedzania okazałego pałacu rodziny Poznańskich i mieszczącego się w nim Muzeum Miasta Łodzi. Największą atrakcją będą tutaj dwie wystawy czasowe otworzone zaledwie kilka dni wcześniej. Wystawa Bursztynowy Brzeg Rosji to ponad 200 niezwykłych okazów bursztynów zróżnicowanych pod względem masy, formy koloru, z inkluzjami fauny i flory, a także wyroby artystyczne: biżuteria i małe formy rzeźbiarskie. Druga premierowa wystawa to Uwikłane w płeć. Wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich pokazywana w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi Fotofestiwal 2012. Kolekcja przedstawia najwybitniejsze i najciekawsze dzieła polskiej fotografii powojennej tworzące szeroką panoramę, opisującą wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety. A wszystko to w klimatycznych, pełnych przepychu wnętrzach z przełomu XIX i XX wieku.

Dla najmłodszych zwiedzających Muzeum Miasta Łodzi przygotowało specjalne zadania do wykonania, dla dorosłych przewidziana jest projekcja filmu w Sali Lustrzanej. Przed dalszym zwiedzaniem warto zregenerować siły w Muzeum Fabryki, które przygotuje nocny piknik „Stołówka fabryczna” w peerelowskim stylu. Starsi będą mogli przypomnieć sobie smaki znane z młodości, a młodsi zakosztować egzotycznych dla nich potraw „made in PRL”. W menu nie zabraknie więc pajdy ze smalcem z ogórkiem, leniwych z cukrem i cynamonem czy pęczaku ze skwarkami. O udział w degustacji warto zatroszczyć się jednak wcześniej, ponieważ na piknik obowiązują rezerwacje (tel. 42 664 92 93, mail: muzeum@manufaktura.com). Na koniec warto przypomnieć sobie atmosferę tamtych lat oglądając mini wystawę o fabrycznej "poltexowej" stołówce i barach mlecznych w PRL-u przygotowaną przez Annę Lisiewicz. Dodatkowo z okazji piątej rocznicy powstania Muzeum Fabryki odbędą się pokazy filmów dokumentalnych oraz premiera nowej produkcji filmowej o działalności placówki.

Podążając szlakiem muzeów u Poznańskiego warto też zajrzeć do Muzeum Sztuki ms2, które przygotowało w tym roku nietypową formę zwiedzania wystawy. Przewodnikami po Muzeum będą bowiem… sami odwiedzający. Specjalnie zaprojektowane indywidualne karty pracy to rodzaj łamigłówek, które pomogą samodzielnie „oprowadzić się” po ekspozycji. Każda karta to prawdziwe wyzwanie intelektualne, sprawdzian na spostrzegawczość i poczucie humoru. Ta nowoczesna forma zwiedzania daje nie tylko estetyczną satysfakcję, ale przede wszystkim unikatowy sposób doświadczania sztuki nowoczesnej i najnowszej.
Łamigłówki będzie można bezpłatnie odebrać z Działu Edukacji na 1 piętrze ms2 przez całą Noc Muzeów 2012. Muzea zapraszają w sobotę od godziny 18:00 do godziny 1:00. Wstęp, tradycyjnie bezpłatny.

6. URODZINY MANUFAKTURY


PROGRAM
Sobota:
10:00-22:00 Wesołe miasteczko dla najmłodszych i dla najodważniejszych
12:00-18:00 Instalacja teatralna „Manufaktura wczoraj i dziś”
13:00-15:00 Scena najmłodszych, występy zespołów dziecięcych Odorico, Kiki Dance
15:00-18:00 Young stage: Magister Ninja, Kordian Kacperski, The Blake Radio, Martyna Kosinska, Zawierka
20:00-21:00 Scherzo Festival Orchestra
21:00 The Dream Engine “Heliosphere” - Podniebna balerina”

Niedziela:
10:00-22:00 Wesołe miasteczko dla najmłodszych i dla najodważniejszych
12:00-13:00 Scena najmłodszych, występy zespołów dziecięcych
13:00-14:00 Sherwood
18.30 Gwiazda wieczoru: KayahKomentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Klio (gość)

juwenalia, dni lodzi, noc muzeum, urodziny manu i wszystko w jeden weekend a pozniej przez iles tyg nic :/ bez sensu to ktos pomyslal