Wystawa kompozycji kwiatowych w Ośrodku Propagandy Sztuki

Przez weekend w oddziale Miejskiej Galerii Sztuki - Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku im. Henryka Sienkiewicza w Łodzi rozkwitną kompozycje kwiatowe.

Feria kolorów i zapachów w Ośrodku Propagandy Sztuki
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Feria kolorów i zapachów w Ośrodku Propagandy Sztuki (© fot. mgs)

Będą róże, gerbery, bardziej egzotyczne orchidee, ale też kompozycje z ziół, rośliny ogrodowe i 40 odmian fikusa. Przestrzeń, której zwykle oglądamy dzieła sztuki - obrazy, rzeźby czy inne nowoczesne formy, zaanektują rośliny. Czy układanie kwiatów jest sztuką taką, jak malowanie obrazów?

- Nie mam wątpliwości, że każda wyjątkowa umiejętność, która łączy ludzki umysł czy wyobraźnię z wykorzystaniem elementów świata natury, jest sztuką – odpowiada Elżbieta Fuchs, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. - Kompozycje kwiatowe tworzą nastrój, wprowadzają nas w światy o innej wibracji.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi ma w pokazywaniu sztuki florystycznej piękne tradycje. Przed wojną tu pokazywał swoje kompozycje Wojciech Salwa, najbardziej znany łódzki artysta- ogrodnik, którego odbicie znajdziemy w postaci Dziewierskiego w "Kwiatach polskich Tuwima".

- Salwa potrafił zrobić kompozycję inspirowaną poematem Słowackiego lub poświęconą Rewolucji 1905 roku. W przypadku tej drugiej, na stole przykrytym białym obrusem, umieścił bukiet czerwonych róż, część płatków rozsypał po stole, obok położył nóż - opowiada Fuchs. - Kompozycja robiła takie wrażenie, że kazano mu ją przysłonić od strony ulicy.

Dwudniowa wystawa, czynna w sobotę od godz. 11 do godz. 20 i w niedzielę, od godz. 10 do godz. 22, jest trzecią zorganizowaną wspólnie z florystami i przedsiębiorcami zajmującymi się kwiatami.

- Floryści przygotowali także warsztaty "Zabawa z kwiatami" w sobotę o godzinie 13 i 15, w niedzielę o godzinie 11 i 15.
∨ Czytaj dalej

W ciągu około godzinnych zajęć łodzianie będą mogli nauczyć się podstawowych umiejętności układania bukietów - zapowiada dyrektor galerii.

Na stoisku wygospodarowanym w galeryjnej kawiarence miłośnicy kwiatów będą mogli zaopatrzyć się w niektóre okazy.
 Anna Pawłowska Anna Pawłowska
źródło: Polska Dziennik Łódzki

Więcej na temat

Komentarze (2)

avatar
avatar
gość (gość)

Kompozycja kwiatowa poświęcona Rewolucji 1905 roku była eksponowana w witrynie kwiaciarni pana Salwy. Była tak sugestywna i wywoływała takie wrażenie na przechodniach , że po latach
siostra Juliana Tuwima , opisała ją bardzo dokładnie w swoich wspomnieniach z dzieciństwa
spędzonego w Łodzi .

avatar
zainteresowana (gość)

szkoda że do takich atrakcji autor nie podaje konkretnego adresu, nie wszyscy są z Łodzi

Wybierz kategorię