18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złote Ekslibrisy 2011

Łukasz Kaczyński
Kutno poprzez wieki - okładki
Kutno poprzez wieki - okładki Tomasz Pietras
Po raz dwudziesty zostaną wręczone "Ekslibrisy" nagrody przyznawane dla najlepszych książek i albumów o Łodzi i regionie łódzkim przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę im. J. Piłsudskiego w Łodzi.

Nagrodę w kategorii Najlepsza książka o Łodzi przyznano dwutomowej publikacji "Filmowy pałac ziemi obiecanej" pod redakcją Ewy M. Bladowskiej, ze wstępem Elżbiety Czarneckiej i Mieczysława Kuźmickiego. Książkę wydało Stowarzyszenie Miłośników Off Kultury SMoK i Muzeum Kinematografii.

"Filmowy pałac...", ekskluzywne wydawnictwo o charakterze monograficznym, miało premierę w styczniu 2012 roku z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia Muzeum Kinematografii.

Za Najlepszą książkę o Ziemi Łódzkiej uznano dwutomową pozycję "Kutno poprzez wieki" pod redakcją Jana Szymczaka. Książkę wydali Prezydent Miasta Kutna, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. S. Żeromskiego w Kutnie i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Łodzi.

Pozostałe nominowane to: "100 lat kina w Łowiczu" Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego, "Piotrków filmowy" Agnieszki Warchulińskiej, "Carska Spała" Andrzeja Kobalczyka i Michała Słoniewskiego. "Opoczno i opocznianie w dawnej fotografii", wydane przez Muzeum Regionalne i Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Opocznie, uznano za Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej. W tej samej kategorii brano też pod uwagę: "Kamienie pamięci, kamienie niepamięci: zapomniane nekropolie: cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego" Andrzeja Białkowskiego i Piotra Wypycha, "Opoczno i opocznianie w dawnej fotografii", "Spała: carska rezydencja" Svetłany Czestnych, Karen Kettering i Michała Słoniewskiego, "Architektoniczne walory Ozorkowa" pod red. Danuty Trzcińskiej, "Barwy regionu: rzecz o strojach ludowych na terenie województwa łódzkiego" Alicji Woźniak, "Opowieść o Nieborowie" Włodzimierza Piwkowskiego i Janusza Moniatowicza.

"Ekslibrisu" w kategorii Najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi za rok 2011 nie przyznano. Ogółem do nagrody kwalifikowało się 89 książek. Jury ocenia zawsze poziom merytoryczny i edytorski publikacji.

Przyznano zaś trzy Superekslibrisy. Pośmiertnie uhonorowano Andrzeja Gramsza, twórcę zasłużonego wydawnictwa GRaKO. Nagrody otrzymali też Krystyna Wieczorek, autorka powieści osadzonych w realiach wsi łódzkiej i redakcja kwartalnika "Kronika Miasta Łodzi".

Nagroda ustanowiona została w 1992 roku z okazji 75-lecia WiMBP w Łodzi, a jej pomysłodawczynią była dyr. Elżbieta Pawlicka. Wyróżnienie przyznane zostało pierwszy raz w 1993 roku, a laureatką była książka Krzysztofa Stefańskiego "Stary Cmentarz ewangelicko-augsburski w Łodzi". W 1995 roku z uwagi na niewystarczająco wysoki poziom zgłoszonych publikacji nagrody nie wręczono. Od roku 2007 przyznawana jest w czterech kategoriach.

Wręczenie Złotych Ekslibrisów za rok 2011 odbędzie się 16 kwietnia o godz. 12 w siedzibie Biblioteki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto