18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Fałata w wyremontowanej Lutni

Łukasz Kaczyński
Po gruntownym remoncie "Lutnia" otrzymała nowe życie
Po gruntownym remoncie "Lutnia" otrzymała nowe życie fot. Jakub Pokora
Remont budynku z 1910 roku przy ul. Piotrkowskiej 243 dawnej siedziby Niemieckiego Towarzystwa Śpiewaczego, w którym działała Filharmonia Łódzka kosztował Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Łodzi milion złotych. W zabytkowym budynku będzie mieściło się Centrum Konferncyjno-Wystawowe "Lutnia". Uroczyste otwarcie nastąpi 14 lutego.

Podczas otwarcia odbędzie się wystawa trzydziestu obrazów Antoniego Fałata, które przyjadą do Łodzi z warszawskiej Cytadeli, oraz spektakl muzyczny zrealizowany przez niezależną grupę artystyczną Mule W Róż-ach! "Miłość, łzy i o co kaman", na który złożą się piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Michała Bajora i Piotra Szczepanika w nowych interpretacjach.

Robert Podgórski, pełnomocnik założyciela i kanclerza WSP w Łodzi zapowiada, że to dopiero początek działań w sferze kultury. Dzięki długoterminowej umowie z Fundacją Zawsze Potrzebni, artyści będą często gościli w "Lutni".

Wystawy odbywać będą się w foyer głównej auli i korytarzach łączących dwie części budynku.

Jak informuje Podgórski, w maju 2010 roku WSP nabyła obiekt od Urzędu Marszałkowskiego za około 2,5 mln zł.

Budynek powstał około 1835 roku, należy do najstarszych w Łodzi i objęty jest ochroną konserwatorską. Do wybuchu II wojny światowej był siedzibą Niemieckiego Towarzystwa Śpiewaczego, zaś po wojnie użytkował go Teatr Muzyczny "Lutnia". Gdy przekształcił się w łódzką operetkę i przeniósł do nowej siedziby, w "Lutni" mieściło się przez wiele lat kino. W latach 1978-1983 został wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby Teatru im. S. Jaracza (Scena 7.15), a po kolejnych przebudowach w latach 1990-2004 funkcjonowała tu Filharmonia Łódzka. Dziś "Lutnia" dysponuje dziesięcioma salami wykładowymi różnej wielkości, salą widowiskową na 370 osób, foyer i hallem głównym o walorach reprezentacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto