Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łodzianie żyją najkrócej! Wszystko przez nałogi i złe nawyki

(IZJ)
Grzegorz Gałasiński
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia długość życia mieszkańców regionu łódzkiego wynosi 70,1 lat dla mężczyzn oraz 79,4 lat dla kobiet. To najgorszy wynik ze wszystkich szesnastu polskich województw (średnia dla całego kraju wynosi: 72,1 lat dla mężczyzn oraz 80,6 lat dla kobiet).

Łódzka płeć piękna żyje więc o 1,3 roku krócej niż mieszkanki Podkarpacia i Podlasia (tam średnia jest najwyższa), a mężczyźni – o 1,6 roku krócej niż długowieczni mężczyźni z woj. małopolskiego i woj. podkarpackiego. Optymistyczny wniosek jest tylko taki, że w porównaniu z początkiem lat 90. ubiegłego stulecia kobiety w Polsce żyją obecnie o 5,4 lat dłużej, a mężczyźni o 5,9.

Według specjalistów, życie łodzian również systematycznie się wydłuża, ale w wolniejszym niż w całym kraju tempie (odpowiednio: 4,9 i 4,8 lat).

– Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w niezdrowym trybie życia, jaki prowadzą łodzianie – twierdzi dr nauk med. Maciej Prochowski, łódzki lekarz miasta. – Długość życia zależy przede wszystkim od tego, co jemy, pijemy oraz jak pracujemy i jak spędzamy czas wolny.

Tymczasem łodzianie zajmują niechlubne czołowe miejsca w rankingach pod względem liczby palaczy i osób mających problemy alkoholowe. Niestety przodownictwo w tych dziedzinach nie idzie w parze z długowiecznością. Prowadzenie danego stylu życia jest uwarunkowane szeregiem innych czynników.

– Po pierwsze ważny jest poziom wykształcenia – wymienia dr Piotr Szukalski z Zakładu Demografii i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. – Im wyższy, tym większa świadomość, jak żyć zdrowo. Po drugie – płace. Uprawianie sportu, który sprzyja zdrowiu, kosztuje, a w Łodzi mamy jedne z najniższych w dużych miastach zarobki w kraju.

Dlaczego więc w woj. podkarpackim żyje się najdłużej, skoro i tam wykształcenie i zarobki nie są na najwyższym poziomie?

– To zasługa dużych, wielopokoleniowych rodzin i silnych więzów, jakie je łączą – wyjaśnia dr Maciej Prochowski. – Udowodniono, że samotnicy żyją krócej.

* * * * *

Mimo pozytywnych zmian w wydłużaniu przeciętnego trwania życia, Polska nadal wypada niekorzystnie na tle czołówki krajów europejskich. Najdłużej mężczyźni żyją w Szwajcarii (79,9 lat), Islandii (79,8 lat) i Szwecji (79,4 lat), a najkrócej w Rosji (61,4 lat). Wśród kobiet za długowieczne można uznać: Francuzki, Hiszpanki, Szwajcarki i Włoszki (ponad 84 lata). Najkrócej żyją Mołdawianki, Rosjanki i Ukrainki (poniżej 74 lat).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łodzianie żyją najkrócej! Wszystko przez nałogi i złe nawyki - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto