Wybierz region

Wybierz miasto

  Zmarł Zbigniew Władyka

  Autor: (pi)

  2002-11-16, Aktualizacja: 2004-12-18 00:00 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Ulegał mu najtwardszy kamień i drewno, pokonała go ciężka choroba. W czwartek w wieku 67 lat zmarł Zbigniew Władyka, wybitny łódzki rzeźbiarz, autor pomnika Józefa Piłsudskiego, właściciel galerii Zet Zet.

  Ulegał mu najtwardszy kamień i drewno, pokonała go ciężka choroba. W czwartek w wieku 67 lat zmarł Zbigniew Władyka, wybitny łódzki rzeźbiarz, autor pomnika Józefa Piłsudskiego, właściciel galerii Zet Zet.

  Najchętniej pracował w kamieniu. Uważał, że im twardszy materiał, tym lepszy, bo stawia duży opór, trzeba go długo obrabiać i dzięki temu artysta ma dużo czasu na przemyślenie koncepcji dzieła.

  – Najlepszym narzędziem jest ręka człowieka. Maszyną łatwo spalić lepiszcze i żywice. Rzeźbiarz musi mieć dobry słuch. Podczas kucia pomnik odpowiada mi, czy dobrze uderzam – mówił Zbigniew Władyka.

  Motywami najczęściej powtarzającymi się w jego kameralnych pracach były płaszcze i maski. Jednak szerokiej publiczności Zbigniew Władyka najbardziej jest znany z realizacji monumentalnych i prac konserwatorskich. Spod jego ręki wyszły pomnik Leśnika AK w Spale i zadumany marszałek Józef Piłsudski, który stoi przez Łódzkim Domem Kultury.

  Artysta był również autorem płaskorzeźby na bałuckim Urzędzie Stanu Cywilnego, elewacji Domu Buta i wystroju wnętrz Wielkopolskiego Banku Kredytowego.

  Według jego projektu odtwarzano sztukaterie w Muzeum Kinematografii, fontannę i piece w Rezydencji „Księży Młyn” oraz wnętrza secesyjnej willi, gdzie mieści się dyrekcja „Wólczanki”.

  Władyka zajmował się też scenografią filmową (zrobił m.in. kilka odcinków „Stawki większej niż życie”) i przygotowywaniem rekwizytów (np. do „Pana Wołodyjowskiego” i „Lalki”).

  Razem z córką Zofią opracował koncepcję plastyczną wystawy „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć”, za którą Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi dostało nagrodę w konkursie na muzealne wydarzenie 2000 roku.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)