Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystarczy odcisk palca

  Autor: Dariusz Gałązka

  2000-05-24, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Do końca roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi ma zostać uruchomiony AFIS - system automatycznej identyfikacji śladów daktyloskopijnych. W łódzkim laboratorium kryminalistycznym przygotowywane jest właśnie ...

  Do końca roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi ma zostać uruchomiony AFIS - system automatycznej identyfikacji śladów daktyloskopijnych.
  W łódzkim laboratorium kryminalistycznym przygotowywane jest właśnie pomieszczenie, w którym prawdopodobnie na początku lipca zostanie zamontowany specjalistyczny sprzęt komputerowy. Dzięki niemu sprawdzenie i porównanie linii papilarnych wskazanej osoby będzie można uzyskać w ciągu kilku minut. Teraz trwa to od kilku godzin do kilku dni.
  W Komendzie Głównej Policji w Warszawie AFIS będzie działał już od czerwca. W jego bazie znajduje się milion kart daktyloskopijnych. Do końca 2001 roku planuje się zainstalowanie takich stanowisk we wszystkich komendach wojewódzkich policji. W 2002 roku planuje się zainstalowanie stanowisk do szybkiej identyfikacji osób w blisko 50 jednostkach policji w całym kraju oraz na przejściach granicznych. System został zakupiony ze środków PHARE. Jedynie koszt adaptacji pomieszczeń, w których będzie instalowany, musi ponieść każda komenda.
  - Teraz kartę daktyloskopijną przesyłamy do wydziału daktyloskopii w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym w Warszawie - mówi mł. insp. Jacek Białas, naczelnik laboratorium kryminalistycznego KWP w Łodzi. - Jeżeli wysyłamy ją pocztą, sprawdzenie trwa około tygodnia, jeżeli zaś przez telefon, tzw. kodem daktyloskopijnym, to kilka godzin. Gdy będzie AFIS sprawdzić będzie można nawet w ciągu kilku minut.
  AFIS jest od wielu lat powszechnie wykorzystywany przez policję na całym świecie. Umożliwia szybkie wykrywanie sprawców przestępstw na podstawie pozostawionych przez nich na miejscach zdarzeń śladów linii papilarnych. Służy też do ustalania tożsamości osób zatrzymanych przez policję, kontroli na przejściach granicznych oraz do identyfikacji zwłok. Jego istotą jest możliwość automatycznego zakodowania pojedynczego śladu z miejsca przestępstwa i porównania go w ciągu kilku minut z odciskami palców lub dłoni milionów osób.
  - Obecnie do identyfikacji osoby potrzebne są odciski wszystkich dziesięciu palców - mówi mł. insp. Jacek Białas. - Przy systemie AFIS wystarczy jeden odcisk palca.
  Systemy AFIS działają w 35 krajach na świecie i 17 w Europie. Korzystają z niego także Interpol oraz FBI.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)