Wybierz region

Wybierz miasto

  Przypomniane nogami

  Autor: Paweł Spodenkiewicz

  2000-05-29, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Grono weteranów ruchu studenckiego upamiętniło płaskorzeźbą swój ulubiony klub: legendarne ,Siódemki". Na ścianie byłego klubu ,77", w pasażu Rubinsteina odsłonięto pamiątkową płaskorzeźbę.

  Grono weteranów ruchu studenckiego upamiętniło płaskorzeźbą swój ulubiony klub: legendarne ,Siódemki".
  Na ścianie byłego klubu ,77", w pasażu Rubinsteina odsłonięto pamiątkową płaskorzeźbę. Autorem tego nieco frywolnego dzieła, w którym dwie siódemki przemieniają się w kobiece nogi, jest prof. Jan Grodek, profesor łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
  - Zdecydowaliśmy się sięgnąć po artystę ,z pierwszej półki" - mówi z dumą Marek Gumel, dyrektor Akademickiego Ośrodka Kultury.
  Najpopularniejszy klub studentów Łodzi mieścił się przez kilkadziesiąt lat w dawnym pałacu Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77. Teoretycznie był przeznaczony wyłącznie dla studentów, ale w praktyce spotykała się tu cała łódzka (i nie tylko łódzka) bohema. Bywali tu filmowcy, kręcący w Łodzi swoje dzieła i jazzmani na trasach koncertowych. Swe zabawy w ,Siódemkach" wielokrotnie wspominali Tomasz Stańko i Bogusław Kobiela.
  Prawdą jest również, że o popularności klubu decydowały nie tylko odbywające się w nim imprezy oraz odwiedzające go artystyczne towarzystwo. - Dla mnie najważniejsze było to, że w czasach reglamentacji alkoholu często było tu piwo - powiedział ,Dziennikowi" siwowłosy miłośnik ,Siódemek", obecny na uroczystości odsłonięcia tablicy.
  W latach 90. pałac Goldfedera zmienił swój charakter. W gmachu otwarto prywatne puby. Nie powiodła się próba przywrócenia temu miejscu charakteru artystycznego, podjęta przez nieżyjącego już dziennikarza ,Dziennika", red. Tomasza Gadułę-Zawratyńskiego.
  Inicjatywa przypomnienia łodzianom o dawnych ,Siódemkach" zrodziła się w gronie komisji historycznej Zrzeszenia Studentów Polskich, której dziekanem jest Andrzej Mikołajczyk, obecnie - szef wydawnictwa TV SAT, niegdyś przewodniczący Rady Okręgowej zrzeszenia.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.