Wybierz region

Wybierz miasto

  Przyduszony balon

  Autor: da

  2000-07-19, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Niemiłą przygodę przeżył wczoraj podczas rozgrywania pierwszych konkurencji Międzynarodowych Mistrzostw Polski Balonów na Ogrzane Powietrze Łódź 2000 jeden z pilotów.

  Niemiłą przygodę przeżył wczoraj podczas rozgrywania pierwszych konkurencji Międzynarodowych Mistrzostw Polski Balonów na Ogrzane Powietrze Łódź 2000 jeden z pilotów. Gdy zbliżał się do ostatniego wyznaczonego przez siebie celu (na skrzyżowaniu w Wiśniowej Górze), zahaczył o przewody odgromowe przy linii wysokiego napięcia. Skończyło się na lekko poszarpanym wiatrochronie (materiale przypiętym u wlotu powłoki balonu) i strachu… Balon odbił się i poleciał dalej. Jak nam powiedział pilot, zdarzenie spowodowane zostało przez niespodziewany podmuch wiatru, który przydusił balon do ziemi.
  W zakładzie energetycznym dowiedzieliśmy się, że na miejsce zdarzenia wysłano ekipę, która sprawdziła, czy na linii wysokiego napięcia nic nie uległo uszkodzeniu. Żadnej awarii nie stwierdzono. Przewody odgromowe są bez napięcia. Ochraniają biegnące niżej przewody wysokiego napięcia przed uderzeniami pioruna.
  Poprawa pogody spowodowała, że siedemnaście z trzydziestu dwóch startujących w mistrzostwach balonów poszybowało wczoraj rano nad południową częścią Łodzi.
  Pozostali uznali, że wiatr jest dla ich grzańców za silny. Zawodnicy, decydujący się na rywalizację, musieli sprawdzić się w tak zwanych „lotach do wyznaczonego przez siebie celu” oraz w „walcu” – lotu do jednego z trzech krzyży rozłożonych przez sędziego. Każdy z pilotów mógł startować z wybranego przez siebie miejsca.
  Poza incydentem z linią energetyczną nie było przykrych przygód. Narzekano trochę na zbyt miękki grunt na polach, uniemożliwiający bliskie podjechanie samochodami, aby zabrać z nich balony po lądowaniu.
  Po podsumowaniu wyników z trzech konkurencji okazało się, że na pierwsze miejsce wysunął się Jerzy Czerniawski z Aeroklubu Polskiego w Warszawie.
  Wieczorem z powodu wzmagającego się wiatru nie odbył się kolejny start.
  Aeroklub Łódzki i Urząd Miasta Łodzi, współorganizatorzy imprezy, zapraszają widzów na wieczorne pokazy balonów (dziś, jutro i pojutrze). Około godziny 21 można je będzie spotkać między innymi w pasażu Schillera i wymiennie przy domach handlowych Magda i Central. Nocne widowiska może jednak uniemożliwić deszcz i zbyt silny wiatr.
  Z okazji balonowych Mistrzostw Polski w najbliższą niedzielę, 23 lipca, na Lublinku odbędzie się „Piknik Lotniczy”, zorganizowany przez Łódzką Agencję Artystyczną przy współpracy „Dziennika Łódzkiego”. Impreza rozpocznie się o godz. 12 wręczeniem nagród i pucharów zwycięzcom mistrzostw. Później na estradzie wystąpią Kapela Bałucka, zespół „Katarzyny” i „Drugi Tydzień”. O godz. 15 zaplanowano pokazy lotnicze w wykonaniu pilotów i skoczków spadochronowych Aeroklubu Łódzkiego. Na scenie pojawi się też młoda gwiazda muzyki pop Jacek F.K. oraz Jan Wojdak z Waweli.
  Na pikniku nie zabraknie ogródków gastronomicznych, piwa i innych festynowych atrakcji.
  Piknik zorganizowano dzięki wsparciu sponsorów: Browaru Okocim S.A., Cola-Cola Beverages sp. z o.o., „Milkiway”, Zakładów Mięsnych „Pamso” S.A., Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego „Olimpia”, ŁZE SA, Elektromontażu – Łódź SA, Zespołu Elektrociepłowni w Łodzi, Chłodni Łódź.
  Łódzka Agencja Artystyczna zaprasza na imprezę właścicieli wesołych miasteczek i innych urządzeń do zabaw plenerowych. Miejsce znajdzie się także na stoiska z artykułami spożywczymi i pamiątkami. Kontakt tel. 636-13-60, 636-74-49.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.