Wybierz region

Wybierz miasto

  Pożegnaliśmy Jacka Chmielnika - ulubieniec widzów spoczął na cmentarzu na Zarzewie

  Autor: (rs)

  2007-08-29, Aktualizacja: 2007-08-29 07:31 źródło: Express Ilustrowany

  Tłumy łodzian żegnały wczoraj na cmentarzu komunalnym na Zarzewie Jacka Chmielnika - aktora, reżysera, dramaturga. Pochowany został tuż przy zmarłym przed dwoma laty bracie.

  Tłumy łodzian żegnały wczoraj na cmentarzu komunalnym na Zarzewie Jacka Chmielnika - aktora, reżysera, dramaturga. Pochowany został tuż przy zmarłym przed dwoma laty bracie. W kondukcie, obok żony Wandy oraz dzieci Julii i Igora, szły setki osób, m.in. przyjaciele z Krakowa: Bożena Adamek, Marcin Daniec, Jacek Ukleja. Byli aktorzy, z którymi pracował w Łodzi, m.in. Mirosława Marcheluk, Barbara Szcześniak, Barbara Dembińska, Adam Marjański. Był rektor PWSFTviT, prof. Jerzy Woźniak, dziekan Wydziału Aktorskiego Zofia Uzelac, dyrektor Teatru Nowego Janusz Michaluk.

  Pożegnanie poprzedziła uroczysta msza święta w wypełnionym po brzegi Kościele Artystów. Celebrował ją duszpasterz środowisk twórczych ksiądz Waldemar Sondka.

  W liturgii swój udział mieli aktorzy Ewa i Andrzej Wichrowscy, Dymitr Hołówko, śpiewały Agnieszka Greinert i Monika Kolasa-Hladikova.

  Cmentarnemu skupieniu i modlitwom duszpasterza towarzyszył tekst autorstwa Jacka Chmielnika. Ireneusz Czop odczytał fragment jego sztuki "Giewont" wystawionej na scenie Teatru Nowego w czasie, gdy sprawował tu funkcję dyrektora (1994 - 96). Była to kierowana do Stwórcy podzięka za radość istnienia.

  Uroczystość zamykały dźwięki skrzypiec. Syn Igor (student Wydziału Aktorskiego PWSFTviT) grał motyw z filmu "Purpurowe skrzypce". Jak powiedział: "melodię, którą Tata bardzo lubił"...

  Jacek Chmielnik miał 54 lata. Zmarł porażony prądem. Był łodzianinem z urodzenia, absolwentem III LO. W Łodzi skończył Szkołę Filmową. Tu powstawał "Vabank" Machulskiego z informacją w czołówce: Jacek Chmielnik po raz pierwszy na ekranie. 25 lat mieszkał w Krakowie, pracował w Teatrze im. Słowackiego. Niedawno przeniósł się z rodziną do Warszawy. W czerwcowej rozmowie z "Expressem" mówił, że choć na razie gra głównie w serialach, marzy o powrocie do teatru i robi wszystko, by nakręcić film.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)