Wybierz region

Wybierz miasto

  Pomoc dopiero jesienią

  Autor: Monika Pietras

  2000-06-01, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Najwięcej pieniędzy - 380 tys. zł - przeznaczono na pomoc dla Teatru Powszechnego, który znajduje się w najgorszej sytuacji. Centralne Muzeum Włókiennictwa dostanie 143 tys.

  Najwięcej pieniędzy - 380 tys. zł - przeznaczono na pomoc dla Teatru Powszechnego, który znajduje się w najgorszej sytuacji. Centralne Muzeum Włókiennictwa dostanie 143 tys. zł, Muzeum Historii Miasta Łodzi - 20, Muzeum Tradycji Niepodległościowych - 15, Muzeum Kinematografii - 106, Miejska Galeria Sztuki - 110, Teatr Nowy - 176, ,Arlekin" - 80, ,Pinokio" - 200, a Teatr Muzyczny - 20 tys. zł. Obiecane pieniądze na pewno wspomogą budżet miasta, ale ich fizyczne przekazanie może nastąpić dopiero jesienią. - Jakoś wytrzymamy - uspokaja dyrektor Bolimowska. - Miesięczne dotacje wprawdzie nie są tak duże, jak by tego placówki oczekiwały, ale przekazywane są na bieżąco.
  W tegorocznym budżecie miasta na kulturę zapisano 55 mln zł, z czego na bieżącą działalność muzeów, teatrów i galerii przeznaczono 44,2 mln, a na inwestycje 10,8 mln zł. Oprócz przyznanych pieniędzy wydział kultury będzie jeszcze występować do Ministerstwa Finansów o dodatkowe 850 tys. zł na pomoc dla instytucji przygotowujących imprezy objęte mecenatem państwowym.
  - Pieniądze te chcemy przede wszystkim przeznaczyć na zakup muzealiów i nowości wydawniczych dla bibliotek, bo w tej dziedzinie mamy dramatyczne zaległości - zapowiada Grażyna Bolimowska.
  W Urzędzie Marszałkowskim nie ma powodów do radości. W sejmikowym budżecie na kulturę zapisano tylko 34 mln zł. Kiedy tylko Kazimierz Ujazdowski został ministrem kultury, marszałek Waldemar Matusewicz natychmiast wystosował do niego pismo z prośbą o przyznanie brakujących 11 mln zł. Prawie połowa tej kwoty miała być przeznaczona na wsparcie Teatru Wielkiego. Niestety, do dziś odpowiedź z Warszawy nie nadeszła. Na razie wygospodarowano dla opery pieniądze na uregulowanie ubiegłorocznych zaległości w ZUS-ie. Teatr im. Jaracza ma dostać milion zł, ale pieniądze te są na razie w sferze dżentelmeńskich obietnic.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.