Wybierz region

Wybierz miasto

  Policja zajmie się stroną www.polonica.net szkalującą Jana Pawła II

  Autor: Magdalena Hodak

  2007-08-06, Aktualizacja: 2007-08-06 07:31 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  "Polska bez żydostwa i żydzizmów", "judomatoły", "żydłactwo" "przeciwko zażydzaniu" to tylko niektóre hasła ze strony internetowej www.polonica.net. Autorzy nie zostawiają suchej nitki na... Janie Pawle II.

  "Polska bez żydostwa i żydzizmów", "judomatoły", "żydłactwo" "przeciwko zażydzaniu" to tylko niektóre hasła ze strony internetowej www.polonica.net. Autorzy nie zostawiają suchej nitki na... Janie Pawle II. W antysemickim szale nazywają go "Wielkim Żydem" i "Wielkim Rabinem Rzymu". Nad tym wszystkim góruje podobizna Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest logo "Solidarności", orzeł z żydowską głową i gwiazdą Dawida, a także odnośnik do internetowej strony episkopatu Polski.

  W szoku są księża, władze "Solidarności" dziś mają podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do prokuratury. Po naszym sygnale poszukiwaniem autorów internetowej strony zajęła się Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

  Stronę firmują Katolicko-Narodowy Ruch Oporu Kontrjudaizacji i Kontrdepolonizacji, Polski Związek Patriotyczny i Ogólnoświatowy Ruch Katolickiej Awangardy Narodowej.

  - Autorami szerzącymi nienawiść, podszywającymi się pod katolicyzm powinna zająć się prokuratura - uważa ks. Jarosław Kłys, przewodniczący wydziału duszpasterstwa młodzieży w Kurii Archidiecezji Łódzkiej.

  Prokurator Rafał Sławnikowski, naczelnik wydziału śledczego w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi, nie ma wątpliwości, że sformułowania zawarte na stronie stanowią czyn przestępczy, a informacja prasowa o szerzeniu nienawiści na tle rasowym i wyznaniowym będzie dla prokuratury doniesieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

  Stroną polonica.net zajął się już wydział wywiadu kryminalnego łódzkiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

  Jeśli okaże się, że administrator strony jest poza granicami kraju, sprawa zostanie przekazana do Komendy Głównej Policji, która posiada specjalistyczną jednostkę, współpracującą z zagranicznymi organami ścigania.

  Wiadomość o antysemickej internetowej stronie polonica.net wstrząsnęła episkopatem. Autorzy strony polecają serwis tworzony przez Fundację Opoka, powołaną do życia przez Konferencję Episkopatu Polski.

  Stronę opoka.org.pl redaguje rzecznik KEP ks. dr Józef Kloch.

  - To wyjątkowo wredna samowola - usłyszeliśmy w biurze prasowym episkopatu. - Poinformowaliśmy o niej księdza rzecznika. Nie krył oburzenia, ale i bezradności, bo jak wykasować link, zamieszczony bez naszej wiedzy?

  Skierowanie sprawy do prokuratury zapowiedział NSZZ "Solidarność" - To oburzające, by ktoś używał naszego zastrzeżonego prawnie znaku firmowego. W dodatku w tak paskudnym kontekście - denerwuje się Jerzy Langer, wiceprzewodniczący komisji krajowej związku.

  Zbigniew Nosowski, przewodniczący Rady Chrześcijan i Żydów natknął się na tę stronę, bo ktoś doniósł mu, że figuruje on na liście znanych Żydów.

  - Nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać - zauważa Nosowski. - Chciałbym przypomnieć, że Jan Paweł II w książce "Pamięć i tożsamość" podkreśla, że "polskość to otwartość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie".

  Treściami na stronie oburzony jest Arkadiusz Miksa, członek prezydium Zarządu Wojewódzkiego LPR w Łodzi. - To skandal, by tak przerabiać polskie godło. Może to jakaś prowokacja? Na bieżąco śledzę agresywne strony kojarzone z prawicą, gdyż są często niesłusznie kojarzone z naszymi zapatrywaniami, ale na coś tak plugawego nie natrafiłem - mówi.

  Po naszym sygnale stroną polonica.net zajął się już wydział wywiadu kryminalnego łódzkiej Komendy Wojewódzkiej Policji. W KWP w Łodzi nie przypominają sobie, by funkcjonariusze zajmowali się kiedykolwiek antysemityzmem w Internecie. Czyhają głównie na pedofilów, ujawniających się w sieci.

  - Autorzy tego typu publikacji często korzystają z zagranicznych serwerów. To zwykle komplikuje ściganie, ale nie uniemożliwia go - tłumaczy Magdalena Zielińska, rzecznik łódzkiej KWP.

  Jeśli okaże się, że administrator strony jest poza granicami kraju, sprawa zostanie przekazana do Komendy Głównej Policji, która posiada specjalistyczną jednostkę współpracującą z zagranicznymi organami ścigania.

  Kara za nienawiść
  Za nawoływanie do nienawiści na tle różnic rasowych, narodowościowych lub wyznaniowych grozi do 2 lat więzienia. Na rok więcej można zostać skazanym za znieważanie grupy narodowościowej. Za profanację symboli narodowych grozi rok pozbawienia wolności. Łódzcy policjanci proszą o przysyłanie informacji o linkach z treściami wskazującymi na popełnienie przestępstwa w Internecie mailem: kryminalny@policja.lodzka.gov.pl.

  * * * * *


  Obrzydliwy pająk z sieci
  Przyznaję, że kiedy mój syn wrócił ze szkoły i zapytał, dlaczego rozzłoszczeni koledzy podczas jednej z uczniowskich sprzeczek wyzwali go od Żydów, miałam problem. Gdybym zaczęła pocieszać strapionego, podkreślając, że ma blond włosy, krótki nos, po aryjsku skrojony podbródek i marzycielską słowiańską duszę, weszłabym w nie swoje buty.
  Zaczęłam więc tłumaczyć Antkowi, że słowo Żyd to komplement. W 1954 roku podczas badań w nowojorskich szkołach okazało się przecież, że 24 na 28 dzieci z ilorazem inteligencji powyżej 170 punktów to Żydzi. Mówiłam synowi, że Żydzi stanowią jedynie 0,2 procent ogółu ludności, ale zdobyli 14 procent nagród Nobla w dziedzinie literatury, chemii, fizyki i medycyny. Że słowo Żyd pochodzi od imienia Juda, a tak nazywał się jeden z 12 synów biblijnego patriarchy.
  Syn wprawdzie potakiwał, ale pod koniec wywodu otwarcie wyznał, że nie będzie rówieśników obsypywał takimi "komplementami - żydami". I tak się obrażą, bo swój Internet mają, a w sieci aż roi się od piętnowania "żydostwa".
  Fatalnie, że jakiś pająk antysemita pod szyldem katolicyzmu i miłości ojczyzny może dzięki Internetowi bezkarnie wpuszczać jad nienawiści już w serca dzieci. Panowie prokuratorzy, do dzieła!

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)