Wybierz region

Wybierz miasto

  Pamięci południowoafrykańskiego lotnika

  Autor: mal

  2000-07-31, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Express Ilustrowany

  Grupa ponad 20 lotników weteranów z Wielkiej Brytanii i Południowej Afryki uczestniczyła w sobotę w odsłonięciu tablicy ku pamięci Herberta J. Browna, lotnika zestrzelonego nad Warszawą w sierpniu 1944 roku i ...

  Grupa ponad 20 lotników weteranów z Wielkiej Brytanii i Południowej Afryki uczestniczyła w sobotę w odsłonięciu tablicy ku pamięci Herberta J. Browna, lotnika zestrzelonego nad Warszawą w sierpniu 1944 roku i pochowanego na cmentarzu na Dołach.
  W sobotę, 29 lipca w kaplicy na cmentarzu rzymskokatolickim na Dołach odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy ku czci chorążego Herberta Jamesa Browna. Uczestniczyli w niej przedstawiciele ambasad Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki, lotnicy weterani z tych krajów oraz reprezentanci władz wojewódzkich i wojskowych. Ceremonii towarzyszyła kompania reprezentacyjna wojsk lotniczych.
  Dziewiętnastoletni chorąży Herbert James Brown był strzelcem pokładowym Liberatora 105 G z 31 Dywizjonu Południowoafrykańskiego 205 Grupy Bojowej SAAF lecącego z pomocą powstańcom w walczącej Warszawie.
  - Podczas lotu w nocy z 13 na 14 sierpnia po zrzuceniu ładunku uzbrojenia i amunicji z wysokości 130 metrów na plac Krasińskich, który był jeszcze w rękach AK, nasz samolot spadł na ziemię - wspomina Erick Winchester, jeden z członków załogi. - Był mocno uszkodzony, dwa silniki w ogniu, trzeci odpadający. Samolot wylądował na „brzuchu”. Cała załoga dostała się do niewoli.
  Niemcy skierowali załogę Liberatora do obozu jenieckiego w Żaganiu, z wyjątkiem ciężko rannego Herberta Browna, który został odwieziony do jednego z łódzkich szpitali i tam zmarł. Świadczy o tym relacja jednego z jego kolegów, który widział go leżącego na noszach na łódzkim dworcu, skąd miał zostać zabrany do szpitala.
  Zmarły lotnik najprawdopodobniej został pochowany na cmentarzu na Dołach.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.