Wybierz region

Wybierz miasto

  Odszedł profesor Krystyn Zieliński

  Autor: (rs)

  2007-05-04, Aktualizacja: 2007-05-04 02:58 źródło: Express Ilustrowany

  Profesor Krystyn Zieliński nie żyje. 30 kwietnia odszedł Mistrz, który mocno i wspaniale zaznaczył swoją pozycję w konstruktywistycznym nurcie sztuki. Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem, rzeźbą, twórczością z ...

  Profesor Krystyn Zieliński nie żyje. 30 kwietnia odszedł Mistrz, który mocno i wspaniale zaznaczył swoją pozycję w konstruktywistycznym nurcie sztuki. Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem, rzeźbą, twórczością z pogranicza plastyki i muzyki. Ceniony esteta, artysta dążący do minimalistycznego używania środków wyrazu, wyróżniał się zamiłowaniem do eksperymentu. Był jednym z prekursorów w dziedzinie określanej jako sztuka materii. Dla tych, którzy mieli szczęście Go poznać, dla rzeszy wychowanków, pozostanie postacią o szlachetności najwyższej próby - w sztuce i w życiu.

  Krystyn Zieliński był absolwentem łódzkiej uczelni plastycznej. Od uzyskania dyplomu w 1954 r. pracował tam do roku 1999. W 1981 r. został pierwszym rektorem PWSSP, któremu powierzono tę funkcję w drodze wyborów, i pełnił ją przez następne dwie kadencje - do 1987 r. W 1995 r. objął obowiązki rektora Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, pracował też na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. Pełnił wysokie funkcje w Radzie Głównej Szkolnictwa Artystycznego.

  O sobie mówił "jestem człowiekiem pokoju i dobra, chciałbym być także człowiekiem mądrości". I taki był. Takim zostanie w pamięci. Łódź pożegna prof. Krystyna Zielińskiego we wtorek, 8 maja o godz. 11.30 na cmentarzu na Zarzewie (ul. Lodowa).
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)