Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasto kupi bielnik Kopischa (za 4,4 mln zł)

  Autor: (mp.)

  2006-05-04, Aktualizacja: 2006-05-04 03:49 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Bielnik Kopischa, wpisany do rejestru zabytków, najstarszy obiekt fabryczny w mieście, należący teraz do Getin Banku kupuje gmina Łódź. Przeprowadzą się tam urzędnicy z wydziału architektury i miejskiego konserwatora ...

  Bielnik Kopischa, wpisany do rejestru zabytków, najstarszy obiekt fabryczny w mieście, należący teraz do Getin Banku kupuje gmina Łódź. Przeprowadzą się tam urzędnicy z wydziału architektury i miejskiego konserwatora zabytków. Transakcja będzie kosztowała miejski budżet 4,4 mln zł.
  Getin Bank, który w 2004 r. przejął Bank Przemysłowy, wystawił budynek przy ul. Tymienieckiego 5 na sprzedaż. Około 20 osób, które teraz tam pracują, ma się przeprowadzić do innej siedziby banku, bliżej centrum. Do przetargu na zakup nieruchomości nikt się nie zgłosił, we wtorek decyzję o kupnie podjęła gmina.

  Bielnik Kopischa ma być jedną z "rezerwowych" siedzib miejskich urzędników, gdyby negocjacje z Danutą Potter, właścicielką części magistratu, zakończyły się fiaskiem. Przypomnijmy. Mieszkająca w Londynie Polka przed sądem odzyskała prawo do części magistratu przy ul. Piotrkowskiej 104a/106. Od gminy zażądała wysokiego czynszu dzierżawnego. Władze Łodzi chcą odkupić budynek od właścicielki lub wynegocjować niższy czynsz. Jeśli się nie uda, urzędników czeka przeprowadzka.

  Bielnik Kopischa wybudowały władze rządowe w 1825 r. z przeznaczeniem na zakład płócienniczy. Mieścił się tam bielnik, krochmalnia, suszarnia i magiel. Od 1828 r. był własnością Tytusa Kopischa, kupca i przedsiębiorcy lniarskiego, który przyjechał do Łodzi z Kowar na Dolnym Śląsku. Po przejęciu zakładu Kopisch sprowadził ze Śląska 100 rodzin tkaczy lnu i stworzył z nimi jeden z największych zakładów lniarskich Królestwa Polskiego. Dobrze prosperująca firma podupadła po powstaniu listopadowym.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)