Wybierz region

Wybierz miasto

  Kursują do odwołania

  Autor: Piotr Kasiński

  2000-05-25, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  W niedzielę PKP zawiesi większość pociągów pasażerskich kursujących na trasie Kępno-Wieruszów- -Wieluń Dąbrowa. Początkowo kolej zamierzała zlikwidować wszystkie połączenia, jednak po serii spotkań ze starostami ...

  W niedzielę PKP zawiesi większość pociągów pasażerskich kursujących na trasie Kępno-Wieruszów-
  -Wieluń Dąbrowa. Początkowo kolej zamierzała zlikwidować wszystkie połączenia, jednak po serii spotkań ze starostami powiatów wieluńskiego, wieruszowskiego i kępińskiego (woj. wielkopolskie) pozostawiono dwa kursy w obie strony (rano i wieczorem).
  PKP tłumaczą, że na zawieszenie kursów zdecydowały się z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Z przeprowadzanych przez kolej analiz wynika, że utrzymywanie dotychczasowej liczby kursów na trasie z Kępna do Wielunia Dąbrowy przynosiło rocznie 2,9 mln zł strat, a sprzedaż biletów pokrywała jedynie 13 proc. ponoszonych kosztów.
  Powiaty mocno zaangażowały się w walkę o utrzymanie kursów. Starostwo wieruszowskie przygotowało nawet dla podróżnych ankiety, które miały dać odpowiedź na to, jak często mieszkańcy powiatu korzystają z usług PKP i w jakim celu jeżdżą pociągami (np. dojazd do pracy lub szkoły).
  Kartki z pytaniami wypełniło ponad 700 pasażerów. Wyniki ankiety starostwo przedstawiło PKP z nadzieją, że przekonają one kolej do pozostawienia choć kilku kursów.
  Z planów całkowitego zlikwidowania połączeń na trasie z Kępna do Wielunia PKP jednak nie zrezygnowały. Pozostawione pociągi opisano literą ,G", co oznacza, że będą jeździły do odwołania. Kolej przez pewien czas będzie analizować ich opłacalność. Gdy okaże się, że przynoszą zbyt duże straty, także i one zostaną zawieszone.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)