Wybierz region

Wybierz miasto

  Kto kupi pałac?

  Autor: (jowa)

  2000-05-23, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Express Ilustrowany

  Dawna rezydencja Rzewuskich popada w ruinę. W Bratoszewicach, miejscowości położonej między Strykowem a Głownem, znajduje się pałac, dawna rezydencja Kazimierza Rzewuskiego.

  Dawna rezydencja Rzewuskich popada w ruinę.

  W Bratoszewicach, miejscowości położonej między Strykowem a Głownem, znajduje się pałac, dawna rezydencja Kazimierza Rzewuskiego. Jego administratorem i użytkownikiem jest Zespół Szkół Rolniczych. Szkoła nie ma pieniędzy na remont, więc obiekt niszczeje. - W 1988 roku rozpoczęliśmy remont budynku i prawie równocześnie budowę nowego internatu - mówi Mirosław Boncela, dyrektor ZSR w Bratoszewicach. - Początkowo były plany, aby zaadaptować pomieszczenia pałacowe na potrzeby szkoły. Miała powstać biblioteka, czytelnia, pracownia gospodarstwa domowego, sala dla zespołu pieśni i tańca, pracownia produkcji roślinnej. Wkrótce jednak okazało się, że na dwie inwestycje nie wystarczy pieniędzy i zdecydowaliśmy się na kontynuowanie budowy internatu. W pałacu częściowo został wymieniony dach, poczyniono najpotrzebniejsze prace zabezpieczające i na tym remont przerwaliśmy. W tej chwili najchętniej pozbylibyśmy się obiektu. Zmieniamy profil szkoły i obecny budynek w zupełności nam wystarczy
  Było już paru chętnych na kupno pałacu. Pewien przedsiębiorca budowlany zapragnął mieć tu rezydencję. Zgłosili się także Szwedzi, którzy planowali założyć w pałacu ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy dla osób chcących zrobić prawo jazdy. Pojawili się także potomkowie Kazimierza Rzewuskiego.
  - Rzewuski miał córkę i dwóch synów. Jeden z nich został wywieziony przez NKWD i ślad po nim zaginął. Drugi, Wacław, wyemigrował do Peru. Córka Renata osiedliła się w Stanach Zjednoczonych. Na początku lat 90. Wacław odwiedził Bratoszewice. Z rozmowy z nim wywnioskowałem, że nie myśli o fizycznym przejęciu majątku i powrocie do Polski, ale na pewno nie zrzeknie się prawa do pałacu i ziemi, zabranych jego rodzinie przed wielu laty - informuje Mirosław Boncela.
  Potencjalni nabywcy muszą więc zaczekać na uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej.
  Na razie z istnienia pałacu najbardziej cieszą się filmowcy. Rezydencja od dawna była wykorzystywana jako plener do zdjęć filmowych. Kręcono tu między innymi sceny do takich dzieł, jak: ,A potem nastąpi cisza", ,Wahadełko", ,Zaklęty dwór", ,Kochankowie mojej mamy", ,Księga wielkich życzeń". W Bratoszewicach debiutowała Adrianna Biedrzyńska filmem ,Miłość z listy przebojów".

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)