Wybierz region

Wybierz miasto

  Jan Paweł II i numizmaty w Muzeum Historii Miasta Łodzi

  Autor: Michał Lenarciński

  2008-06-11, Aktualizacja: 2008-06-11 07:30 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Muzeum Historii Miasta Łodzi włącza się w obchody 21-lecia wizyty papieskiej w Łodzi. Z tej okazji została przygotowana wystawa czasowa "Jan Paweł II na monetach i medalach świata" z kolekcji Wojciecha Grabowskiego.

  Muzeum Historii Miasta Łodzi włącza się w obchody 21-lecia wizyty papieskiej w Łodzi. Z tej okazji została przygotowana wystawa czasowa "Jan Paweł II na monetach i medalach świata" z kolekcji Wojciecha Grabowskiego.

  Wernisaż odbędzie się w piątek, 13 czerwca, a dla zwiedzających wystawa udostępniona będzie od 14 czerwca do końca lipca.

  Ekspozycja prezentuje unikalny zbiór ponad trzech tysięcy numizmatów, przedstawiający medale oraz monety, gromadzone przez cały okres pontyfikatu papieża. Na kolekcję składają się m.in. medale okolicznościowe z wizerunkiem Jana Pawła II, wydawane corocznie przez Watykan, monety watykańskie, a także medale upamiętniające podróże papieskie oraz inne uroczystości związane z jego pontyfikatem.

  W kolekcji znajduje się mnóstwo bardzo ciekawych, niezwykle rzadkich i unikalnych pozycji, zarówno polskich, jak i światowych, pochodzących między innymi z krajów tak egzotycznych, jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Zielonego Przylądka, Gwinea Równikowa czy Benin.

  Najstarszy prezentowany medal dotyczy okresu przed wyborem Karola Wojtyły na tron papieski, wybity zaś był z okazji 25-lecia jego kapłaństwa. Ostatnie zostały wydane już po jego śmierci, jak na przykład niezwykle cenny medal wykonany (w Mennicy Państwowej) według projektu znanej polskiej artystki Ewy Olszewskiej-Borys, upamiętniający pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

  Innym cennym numizmatem są monety polskie wybite w Szwajcarii za pozwoleniem Narodowego Banku Polskiego. Żadne muzeum w Polsce nie posiada tak rzadkich numizmatów.

  Większość medali została zaprojektowana przez znanych polskich oraz zagranicznych artystów, którzy swoją pracą oddali hołd papieżowi. Niektóre numizmaty to prace konkursowe, wykonane różną techniką w nielicznych egzemplarzach.

  W kolekcji znajdują się także modele gipsowe niektórych medali, matryce oraz stemple obrazujące technikę ich wybijania. Postać papieża przedstawiana jest na medalach często w bardzo niekonwencjonalnych formach, w różnych kształtach i wielkościach.

  Wystawa "Jan Paweł II na monetach i medalach świata" z kolekcji Wojciecha Grabowskiego została sprowadzona do Łodzi dzięki inicjatywie członków Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Organizatorami wystawy są Wojciech Grabowski oraz Muzeum Historii Miasta Łodzi. Aranżację wystawy przygotował Wojciech Kobyliński, kuratorem wystawy z ramienia muzeum jest Grażyna Kobojek.

  Jeżeli udałoby się pozyskać na własność ten niezwykle cenny zbiór numizmatyczny poświęcony Janowi Pawłowi II, gdyby pozostał w Muzeum Historii Miasta, byłby to istotny aspekt promocji Łodzi i stanowiłby nobilitację dla naszego miasta - przyznają organizatorzy wystawy. Byłaby to jedyna w Polsce, a i wyjątkowa w Europie, tak wspaniała kolekcja numizmatyczna dotycząca życia papieża Polaka.

  Ekspozycję honorowym patronatem objęli: prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz arcybiskup metropolita łódzki Władysław Ziółek.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)