Wybierz region

Wybierz miasto

  Gabloty pełne minerałów

  Autor: Jolanta Bilińska

  2000-05-25, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Wprawdzie Muzeum Geologiczne Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego odwiedzili już pierwsi goście (byli to rektorzy uniwersytetów z całej Polski), ale dla wszystkich mieszkańców Łodzi muzeum będzie ...


  Wprawdzie Muzeum Geologiczne Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego odwiedzili już pierwsi goście (byli to rektorzy uniwersytetów z całej Polski), ale dla wszystkich mieszkańców Łodzi muzeum będzie dostępne za dwa tygodnie. Obecnie trwają w nim ostatnie prace porządkowe, uzupełnianie zbiorów i właściwe ich rozmieszczanie w gablotach.
  W muzeum zgromadzono ponad 5 tysięcy minerałów i skał z Polski i różnych zakątków świata m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Zairu, RPA, Afganistanu, Afryki Północnej, Spitsbergenu, Francji i Grecji. - W dwóch salach po 160 metrów kwadratowych każda umieściliśmy minerały w szklanych gablotach, plansze i pomoce naukowe, które pozwolą prowadzić działalność dydaktyczną w zakresie geologii podstawowej, mineralogii dla studentów uniwersytetu - powiedział ,Dziennikowi"
  dr Jan Ziomek, opiekun muzeum.
  W budynku wykonanym według projektu Andrzeja i Iwony Pietkiewiczów jest dużo światła, wpadającego przez ukośnie zamontowane okna. - Przed wejściem do sali z eksponatami zrobiliśmy salę dydaktyczną dla 50 osób, tak by bezpośrednio po wykładzie studenci mogli zobaczyć minerały w gablotach - mówi Andrzej Pietkiewicz.
  Geoda ametystowa z Brazylii, róża pustyni z Afryki Północnej i turmaliny z Ameryki Południowej zachwycają blaskiem i dużymi rozmiarami. Pracownicy muzeum prowadzić będą prelekcje na temat właściwości minerałów. Plansze podstawowych minerałów i skał z pewnością uatrakcyjnią lekcje geografii dla uczniów. Dla zwiedzających muzeum będzie czynne w soboty w godz. 9 do 14.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)