Wybierz region

Wybierz miasto

  Co jest w teczce Głogowskiego?

  Autor: (lesz)

  2003-11-19, Aktualizacja: 2004-12-18 17:13 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Karol Głogowski, łódzki adwokat, znany działacz opozycyjny w czasach PRL, nie może zapoznać się w Instytucie Pamięci Narodowej z materiałami, gromadzonymi w jego sprawie przez Służbę Bezpieczeństwa.

  Karol Głogowski, łódzki adwokat, znany działacz opozycyjny w czasach PRL, nie może zapoznać się w Instytucie Pamięci Narodowej z materiałami, gromadzonymi w jego sprawie przez Służbę Bezpieczeństwa.

  IPN zawiadomił mecenasa, że opierając się na zasobach archiwalnych instytutu nie można przyznać mu statusu pokrzywdzonego, co jednocześnie uniemożliwia wgląd w dokumenty. Mec. Głogowski twierdzi, że taka odmowa czyni z niego podejrzanego o współpracę z byłymi służbami bezpieczeństwa.

  Z ustawy o IPN wyraźnie wynika, że pokrzywdzonym nie jest osoba, na temat której nie ma materiałów zebranych przez SB lub która została funkcjonariuszem lub współpracownikiem organów bezpieczeństwa.

  Karol Głogowski zapewnia, że nigdy nie był współpracownikiem SB, nie miał nawet takich propozycji.

  – Przecież to jasne, że są na mój temat materiały, bo SB przez dziesięciolecia inwigilowała mnie – mówi mec. Głogowski. – Podczas jednego z wezwań do SB funkcjonariusz sam mi mówił, że zakładają mi już trzydziesty segregator. Wiem też, że w archiwach łódzkiego IPN jest siedem teczek na temat działalności Ruchu Wolnych Demokratów, którego byłem liderem.

  Mec. Głogowski zwrócił się na piśmie do łódzkiego IPN o udostępnienie mu dokumentów, na podstawie których pracownicy instytutu doszli do wniosku, że nie jest „pokrzywdzony”, ale mu odmówiono. Nie pomogły też pisma do prof. Leona Kieresa, prezesa IPN.

  – To PRL bis – mówi oburzony Karol Głogowski. – Niech IPN powie, co ma na mnie. Niech to ujawni mnie i opinii publicznej. Nie można tworzyć wokół ludzi klimatu podejrzenia.

  Dlaczego IPN nie wyjaśnia mecenasowi wprost, dlaczego nie ma statusu pokrzywdzonego? Leszek Buller, zastępca dyrektora sekretariatu prezesa IPN, unika odpowiedzi na to pytanie. – IPN działał w sprawie pana Głogowskiego zgodnie z prawem. Został on pouczony pismem, że może zaskarżyć postanowienie IPN do Naczelnego Sądu Administracyjnego w ciągu 30 dni od daty jego otrzymania – skwitował Leszek Buller.

  Mecenas zamierza się odwołać.

  *****  • Karol Głogowski był działaczem opozycyjnego Ruchu Wolnych Demokratów, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1969 roku został skazany na rok więzienia za „szkalowanie Polski Ludowej”, otrzymał też zakaz wykonywania zawodu adwokata. Do zawodu wrócił dopiero w 1981 roku. Był ekspertem „Solidarności” i doradcą studentów strajkujących w 1981 roku.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)