Chleb dobry, bo bez ulepszaczy

Autor: (z.ch.)

2002-12-17, Aktualizacja: 2004-12-17 23:53 źródło: Polska Dziennik Łódzki

Siedemdziesięciu rzemieślników zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Spożywczych twierdzi, że chleb wypiekany przez łódzkie prywatne piekarnie, robiony jest według starych, przyzwoitych receptur.

Siedemdziesięciu rzemieślników zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Spożywczych twierdzi, że chleb wypiekany przez łódzkie prywatne piekarnie, robiony jest według starych, przyzwoitych receptur. Zakwas robiony z mąki żytniej i wody daje smak i niepowtarzalny zapach.

Część z ponad 200 zakładów używa do produkcji zaczynu (czyli tzw. żuru) zestawu bakterii starterowych, opracowanych przez prof. Magdalenę Włodarczyk z Politechniki Łódzkiej.

Piekarz Ryszard Tarnowski zapewnia, że łódzki chleb jest zdrowy. – Nie widzimy różnicy między bochenkami z naszych piekarń, a chlebem robionym według patentu pani profesor.

Dlatego poczuliśmy się dotknięci tekstem, jaki ukazał się w „Dzienniku Łódzkim” o chlebie z błyszczącą skórką.

Informatorzy gazety sugerują, że piekarze nagminnie używają polepszaczy, środków spulchniających, konserwantów. To oczywista nieprawda – uważają piekarze.

– Owszem, ze względu na niską i nieprzewidywalną jakość mąki pszennej, do pieczywa dodawane są substancje podwyższające cechy surowców, a tym samym i produktów końcowych, np. bułek czy angielek – ocenia inny piekarz, Mirosław Stefański.

– Dopóki mąka z polskich młynów nie będzie trzymała stałych standardów, dodawanie polepszaczy będzie konieczne. Ale nie dotyczy to chleba.

Na szczęście jakość chleba weryfikowana jest przez gusta i przyzwyczajenia klientów. Liczy się cena, świeżość, ale również specyficzny smak. Dlatego do niektórych piekarń ustawiają się, zwłaszcza w weekendy, kolejki chętnych, a lokale innych świecą pustkami...

Sonda

Czy na MOP przy S8 powinny wjeżdżać foodtrucki?

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.