Wybierz region

Wybierz miasto

  Bliżej pacjentów...

  Autor: (luk)

  2000-08-10, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Łódzka Regionalna Kasa Chorych obiecuje, że w przyszłym roku do lekarzy specjalistów i gabinetów stomatologicznych w województwie łódzkim, mających umowy z kasą, pacjenci będą mogli się łatwiej dostać.

  Łódzka Regionalna Kasa Chorych obiecuje, że w przyszłym roku do lekarzy specjalistów i gabinetów stomatologicznych w województwie łódzkim, mających umowy z kasą, pacjenci będą mogli się łatwiej dostać. Do szkół mają wrócić pielęgniarki, w poradniach oraz oddziałach szpitalnych zostaną natomiast zlikwidowane limity przyjęć. Do takich, iście rewolucyjnych, zmian w służbie zdrowia, mają doprowadzić — przedstawione wczoraj — nowe zasady zawierania kontraktów przez kasę z placówkami leczniczymi w Łodzi i regionie.
  Kasie chorych nie przybędzie wprawdzie pieniędzy — średnia stawka na leczenie jednego pacjenta w opiece podstawowej (90 – 100 zł) zostanie utrzymana, szpitale też nie dostaną więcej gotówki, jednak nowe kontrakty pozwolą im swobodnie gospodarować pieniędzmi. Mówiąc najogólniej, dyrektor szpitala, kierując się potrzebami chorych, sam będzie decydował, ile pieniędzy z ogólnej puli przeznaczyć dla poszczególnych oddziałów. Teraz praktycznie nie ma na to wpływu. Przewiduje się też podpisywanie kontraktów dłuższych niż jednoroczne, z możliwością ich renegocjacji.
  Ważną zmianą będzie wyodrębnienie funduszy na medycynę szkolną ze środków opieki podstawowej. To oznacza, że powrócą pielęgniarki do szkół, a w przyszłości być może lekarze. Ma się to wiązać ze zwiększeniem stawki na jednego ucznia oraz szczegółowym określeniem obowiązków lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w opiece nad dziećmi i uczącą się młodzieżą.
  Na lepszą opiekę medyczną będą mogli liczyć pensjonariusze domów pomocy społecznej, gdyż w nowych kontraktach przewiduje się podniesienie stawek na ich leczenie. W przyszłym roku nie powinno być problemów z dostaniem się do lekarza w niedziele i święta, gdyż kasa chorych zapowiada podpisanie kontraktów ze wszystkimi placówkami, które prowadzą pomoc świąteczną.
  W szpitalach ginekologiczno-położniczych nie będzie limitów przyjęć kobiet w ciąży i rodzących, zwiększy się także pula pieniędzy dla oddziałów noworodków, w których leczone są wcześniaki i noworodki chore, z wadami wrodzonymi.
  Mirosław Manicki, dyrektor ŁRKCh zapowiedział, że nowe kontrakty powinny także uregulować sprawy deklaracji wyboru lekarza opieki podstawowej, przez które ZOZ miały w tym roku tyle problemów.
  – Postanowiliśmy uznać wszystkie rodzaje dokumentów, które świadczą o zapisywaniu się pacjentów do poszczególnych lekarzy - powiedział dyrektor.
  Przedstawiciele kasy i Zarządu Miasta Łodzi podkreślili, że wszystkie przedstawione propozycje zmian kontraktów w 2001 roku pozwolą na lepsze wykorzystanie pieniędzy, których na lecznictwo ciągle jest za mało.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.