Wybierz region

Wybierz miasto

  Aleja Palki zamiast Strykowskiej

  Autor: (msm), (tas)

  2007-01-17, Aktualizacja: 2007-01-17 07:31 źródło: Express Ilustrowany

  Łódzcy radni mają dziś podjąć decyzję o zmianie nazwy fragmentu ulicy Strykowskiej - od ronda Solidarności do ul. Wojska Polskiego - na aleję Grzegorza Palki, byłego prezydenta Łodzi i przewodniczącego łódzkiej Rady ...

  Łódzcy radni mają dziś podjąć decyzję o zmianie nazwy fragmentu ulicy Strykowskiej - od ronda Solidarności do ul. Wojska Polskiego - na aleję Grzegorza Palki, byłego prezydenta Łodzi i przewodniczącego łódzkiej Rady Miejskiej, który zginął w wypadku samochodowym w 1996 roku.

  Wszystko wskazuje na to, że za będą głosować kluby radnych Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, które dysponują 29 głosami w 43-osobowej radzie. Jeżeli tak się stanie, aleją Grzegorza Palki będzie można jeździć już za miesiąc.

  Projekt uchwały wniósł przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Grubski. - Grzegorz Palka był jednym z niewielu polityków, którzy przez pracę u podstaw w samorządzie reformowali Polskę. To także hołd dla jednego z przywódców ruchu społecznego, który wniósł walny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości - uzasadnia swój wniosek.

  Zmiana nazwy ulicy nie pociągnie za sobą wysokich kosztów, ponieważ na tym fragmencie znajdują się tylko trzy instytucje: bank, stacja benzynowa oraz Cmentarz Komunalny na Dołach, gdzie jest pochowany Grzegorz Palka. Ulica Strykowska rozpoczynać się zaś będzie dopiero od ul. Wojska Polskiego i prowadzić aż do granic miasta. Swój sprzeciw wobec projektu zapowiedzieli radni Lewicy i Demokratów.

  - Będziemy głosować przeciw, ponieważ uważamy, że nie powinniśmy zmieniać w Łodzi już istniejących nazw ulic - mówi Dariusz Joński, przewodniczący klubu radnych LiD.

  Dzisiejsze głosowanie będzie piątą próbą wpisania na mapę Łodzi alei Grzegorza Palki. Pierwszy raz radni debatowali nad nim dwa miesiące po tragicznej śmierci byłego prezydenta Łodzi. Wówczas 26 radnych było za, 29 przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu. Wątpliwości wzbudziły bowiem okoliczności śmierci Grzegorza Palki, który okazał się sprawcą wypadku.

  Później sprawa wracała w każdej kadencji samorządu. Zwolenników nie znalazł też pomysł nadania imienia Grzegorza Palki łódzkiemu lotnisku na Lublinku.

  * * * * *


  Zapytaliśmy łodzian, co sądzą o przemianowaniu części ulicy Strykowskiej na al. Grzegorza Palki.

  Krzysztof Stępień, rencista: Jestem przeciwny nazwiskom ludzi na tablicach ulic. Kierowcy jadący do Strykowa będą mieli problem z trafieniem. Niech wszystkie ulice na obrzeżach Łodzi biorą nazwy od miast, do których prowadzą.
  Krzysztof Kubik, właściciel pubu: Grzegorzowi Palce należy się ulica. Działał na rzecz Łodzi i walczył w Solidarności o wolną Polskę. Dobrze, że radni chcą zmienić nazwę nie całej ulicy, a jej części. Ulica Strykowska nie powinna bowiem zniknąć.
  Grażyna Janeczek, fryzjerka: Nie chcę zmiany, bo Grzegorz Palka był jedynie prezydentem Łodzi, a nie wybitną postacią historyczną. To zbyt mało, żeby go w ten sposób uhonorować. Jak można go porównywać np. z Mickiewiczem?
  Tadeusz Maronowski, emeryt: Jestem wielkim przeciwnikiem polityki Grzegorza Palki. Chciał sprzedać łódzkie firmy Francuzom, ale na szczęście mu się to nie udało. Nie ma żadnego powodu, żeby jego imieniem nazywać ulicę.
  Michał Oziębło, student architektury: Przemianowanie ulicy spowoduje konsekwencje finansowe dla firm i mieszkańców. Poza tym używam nazwy "Strykowska" od dzieciństwa i przyzwyczaiłem się do niej. Polityka mnie nie interesuje.
  Janina Marczak, emerytka: Jestem zwolenniczką zmiany. Grzegorz Palka był pierwszym prezydentem Łodzi po zmianach ustrojowych. Gdyby nadal żył, to zrobiłby jeszcze wiele dla naszego miasta.

  * * * * *


  Grzegorz Palka (ur. 8 maja 1950 r., zm. 12 lipca 1996 r.) - prezydent Łodzi od 6 czerwca 1990 r. do czerwca 1994 roku. Od połowy 1995 r. przewodniczący Rady Miejskiej. Był pierwszym prezydentem Łodzi w III Rzeczpospolitej, powołanym przez demokratycznie wybraną Radę Miejską. W 1980 r. był współzałożycielem i członkiem Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". 13 grudnia 1981 roku internowany, aresztowany na dwa lata za działalność opozycyjną. Odznaczony przez Rząd Polski na Wychodźstwie Krzyżem Polonia Restituta. Palka był też założycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i liderem Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego. Zginął 12 lipca 1996 roku w wypadku samochodowym w Złotnikach koło Poddębic. Prowadzony wówczas przez niego hyundai sonata podczas wyprzedzania zderzył się czołowo z jelczem. Zginął Grzegorz Palka, jego syn Dominik oraz kolega syna, Wojciech Kowalski. Ciężko ranne zostały Katarzyna Kowalska oraz Jadwiga Palka. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym Doły.

  W ubiegłym roku (31 sierpnia) prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

  Sonda

  Czy masz zaufanie do Pogotowia Ratunkowego?

  • Nie (68%)
  • Tak (32%)